Od finki do amerykanki – techniki harcerskie

35,00 

ISBN 978-83-87899-38-7 Wydanie I
Wydawnictwo ZHR Warszawa 2021,
str. 248, oprawa miękka,
Format 24×17 cm

 

Opis

„Co w gronie młodych instruktorów czy harcerzy starszych usłyszymy w odpowiedzi na hasło „technika w harcerstwie, technika na obozie”? Najczęstszymi odpowiedziami będą stwierdzenia: „techniki harcerskie”, „terenoznawstwo, łączność, samarytanka”, a przede wszystkim „pionierka obozowa”.

Tym razem nie chodzi o typowo harcerskie, terenowe techniki. Chociaż też wcale nie jest powiedziane, że zaprezentowane w tej publikacji propozycje do wykorzystania, zarówno w czasie zbiórek w harcówkach, jak i na biwakach, rajdach rowerowych czy żeglarskich rejsach albo na obozach stacjonarnych nie mogą zyskać rangi „harcerskiej”. Dla autora publikacji byłaby to spora radość, a jednocześnie dowód, że nie myli się, twierdząc, że harcerstwo od początku swych dziejów było awangardowe, a do prowadzenia różnorodnych zajęć wykorzystywano w nim nowoczesne na dany czas zdobycze techniki. Takie jak choćby: busolę, mapy topograficzne, lornetki, telegraf, telefony, radiotelefony, rowery, motocykle, czasem nawet samochody, szybowce, balony, żaglówki, systemy wodociągowe i centralnego ogrzewania, wiatrówki czy karabinki sportowe, wykrywacze metali i inne.

A skoro harcerstwo było awangardowe, to czemu obecnie miałoby takie nie być? Czemu harcerze nie mieliby korzystać z najnowszych urządzeń mikroprocesorowych, z komputerów, komórkowych telefonów, GPS-ów, Odnawialnych Źródeł Energii itp.? Czemu nie mieliby używać pił i pomp spalinowych albo elektrycznych, oświetlenia LED i elektronicznych systemów dozoru lub sterowania?…”

Książka poświęcona zastosowaniom techniki w pracy harcerskiej, inspirowana popularnym w latach 70 i 80 programem „Zrób to sam” prowadzonym przez p. Adama Słodowego.

Autor hm. Piotr Giczela

Rysunki hm. Grzegorz Nowak, projekt okładki hm. Grzegorz Nowak

Marka

Wydawnictwo ZHR

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Od finki do amerykanki – techniki harcerskie”